Still USA til ansvar for folkerettsbruddene i Venezuela

Uttalelse fra Kvinnefrontens landsstyre, januar 2026.

Kvinnefronten krever at norske myndigheter stiller sin nærmeste allierte USA til ansvar for den folkerettsstridige invasjonen av Venezuela og kidnappinga av landets president 3. januar 2026. Vi ser med stor bekymring på opprustningstrenden som rir verdenssamfunnet, på en stadig mer militarisert retorikk og på at stormakter gjennom rå makt tar seg til rette på andre lands territorium og bryter folkeretten i en kamp om verdenshegemoni. 

Nobelprisen er blitt brukt i et propagandashow som har tjent til å legitimere amerikansk innblanding og brudd på folkeretten. Å gi prisen til Machado, som har bedt om amerikansk intervensjon, er mildt sagt ikke i Nobels ånd. Når hun gir medaljen videre til Trump, er farsen komplett. Nobelprisen har med dette mistet mye legitimitet. Kvinnefronten vil at folket i Venezuela selv skal bestemme i frie valg. Vi tar avstand fra Maduro-regimets menneskerettighetsbrudd så vel som amerikansk imperialisme.

Venezuela besitter enorme oljeressurser. Amerikanerne legger ikke skjul på sine intensjoner i Venezuela, og har allerede beslaglagt flere venezuelanske oljetankskip. I likhet med Norge nasjonaliserte etter hvert Venezuela oljeindustrien. Amerikanske oljeselskaper mista tilgangen på olja da staten tok kontroll over ressursene for å hindre at pengene havna i henda på private selskaper. Nå har amerikanerne bestemt seg for at kontrollen over landets naturressurser skal tilbakeføres til de amerikanske oljeselskapene. Det råder ingen tvil om at målet med invasjonen var å ta kontroll over venezuelanske oljeressurser og styrke USAs makt i regionen. 

En verden der stater handler etter prinsippet om den sterkestes rett er en farligere verden. Folkeretten forbyr stater å handle etter eget forgodtbefinnende på andre lands territorium, noe som også gjelder for udemokratiske stater hvor det begås menneskerettighetsbrudd. Av historien veit vi at det ikke er amerikanske bombefly som skaper demokratiske revolusjoner.

Respekt for landegrenser er et grunnleggende prinsipp for å bevare verdensfred. Det er først og fremst verdenssamfunnets reaksjoner på brudd på folkeretten som avgjør hvorvidt denne overlever som prinsipp eller ikke. Norske myndigheter må protestere mot stormakter som opererer ut ifra at de mektigste kan dele verden mellom seg. 

Forrige
Forrige

Ny abortlov - bedre praksis NÅ!

Neste
Neste

Vern om Feministhuset i Trondheim!